Piektdiena, 27. Novembris, 2020. Lauris, Norberts

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Energopārvaldības sistēmas aktualitātes


 

.


 

30.10.2019.

Sākusies pieteikšanās daudzdzīvokļu ēku termogrāfijas pārbaudēm

 

Ēku termogrāfija - veids, kā vizuāli noteikt savas mājas energoefektivitāti un ieraudzīt vietas, kur zūd visvairāk siltuma. Ēku termogrāfija ir infrasarkanā starojuma attēlojums, kas parāda virsmas temperatūru un attēlo to, izmantojot krāsu skalu – siltākas vietas iezīmē sarkanas bet aukstākas zilā krāsā.

 

Tas, kas atrodas mājokļa sienās, pārāk bieži nav redzams. Ja to nevar redzēt, tad tas netraucē un par to nav jādomā. Taču neredzamais esošais mājas sienu siltinājums vai neredzamais neesošais (arī mājas sienu siltinājums), ļoti būtiski ietekmē ēkas energoefektivitāti. Ēkai varbūt nav siltumizolācijas un tā neatbilst enerģiju taupošas ēkas standartiem. To nekad neuzzināt, ja novērtējumu veikt ar neapbruņotu aci.

 

Ar termogrāfijas metodi var novērtēt ēkas norobežojošo konstrukciju viendabīgumu. Termogrāfijai tiek izmantota speciāla ierīce – termokamera. Infrasarkanā starojuma kamera ļauj ēkas īpašniekiem vērtēt īpašuma energosniegumu, kā arī visa ēkas apvalka (sienas, jumts, durvis un pārējais) siltumizolāciju.

 

Ēku termogrāfiskā uzraudzība palīdz ēkas īpašniekiem:

  • atklāt vietas, kurās nav siltumizolācijas un ir lieli siltumenerģijas zudumi;
  • atklāt vietas, kur ēkā iekļūst aukstai gaiss;
  • atklāt vietas, kur siltumizolācija ir bojāta vai samirkusi un noteikt mitruma uzkrāšanās un pelējuma veidošanās vietas;
  • atrast logu apdares, siltinājuma bojājumus vai neesamību;
  • salīdzināt un vērtēt logus un inerto gāzu neesamību;
  • pārbaudīt logu un durvju blīvumu;
  • redzēt apkures cauruļvadu novietojumu un aizsērējušus radiatorus un caurules;
  • precīzi lokalizēt karstošas vietas pie elektrības drošinātāju paneļiem un sienās paslēptus silstošus elektrības kabeļus;
  • izstrādāt energoefektivitātes uzlabošanas pasākumus, atklājot siltuma zudumu vietas ēkā.

 

Ar termokameras palīdzību var pārbaudīt būvdarbu un materiālu kvalitāti pirms darbu nodošanas, kā arī jaunas ēkas iegādāšanās gadījumā var noteikt tās cenas atbilstību kvalitātei. Bez tam, pirms garantijas termiņa izbeigšanās, iespējams veikt kvalitātes kontroli, atklāt un dokumentēt būvniecības gaitā radušās novirzes no projekta.

 

Ar šo informāciju ir viegli noteikt, kur līdzekļus ir vērts ieguldīt, lai izdarītu uzlabojumus un kopumā ietaupīt naudas līdzekļus.

 

Novembrī sākusies pieteikšanās daudzdzīvokļu ēku termogrāfijas pārbaudēm. Pieteikumus apkopos un par termogrāfiskās pārbaudes laiku ar ēku pārstāvjiem vienosies novada energopārvaldnieks Raitis Ignatjevs. Pieteikties var e-pastā: ekutesti@bauska.lv.

 

Raitis Ignatjevs,
energopārvaldnieks

 


09.10.2019.

Otrā Energodiena Bauskas novadā

 

Šī gada 21.septembrī Bauskas Kultūras centrā norisinājās Otrās Energodienas. Rīkotā semināra laikā, apmeklētājiem bija lieliska iespēja uzzināt nevien plašu informāciju par daudzdzīvokļu māju atjaunošanu, pieejamajiem tehniskajiem risinājumiem, apkures sistēmu modernizāciju, bet arī uzklausīt Latvijā veiksmīgi īstenotu projektu pieredzi un projektu vadītāju ieteikumus.

 

Energodienas norisi atklāja paneļdiskusija, kuras laikā apmeklētāji uzzināja noderīgu informāciju par daudzdzīvokļu ēku atjaunošana, tehniskajiem risinājumiem. Semināru turpināja SIA Danfoss klientu tirdzniecības vadītājs Agris Patmalnieks, kurš vadīja lekciju par apkures sistēmu modernizāciju daudzdzīvokļu māju renovācijā. Viena no atziņām, ko sniedza A.Patmalnieks, ka ieguldot salīdzinoši nelielus līdzekļus siltummezgla modernizācijā un uzstādot īpašus sistēmas balansēšanas vārstus ir iespējams vienmērīgi sadalīt siltumenerģiju pa dzīvokļiem, tādejādi būtiski uzlabot mājas iedzīvotāju komfortu un to salīdzināt ar nevienmērīgo siltuma sadalījumu starp dzīvokļiem pirms modernizēšanas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Energodienas panelisti (no kreisās): A.Patmalnieks – SIA Danfoss, M.Žarska – Ēku saglabāšanas un energotaupības birojs, I.Ruhocka – Bauskas novada pašvaldība, M.Eliņš – finanšu institūcija ALTUM, O.Brūvere – daudzdzīvokļu mājas vecākā, Salaspils, I.Rūsis – SIA Bauskas siltums.

 

Diskusijas gaitā ALTUM pārstāvis, daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes daļas vecākais projektu vadītājs Māris Eliņš: “Ļoti, ļoti liels izaicinājums ir iedzīvotājiem vienoties par dažādām lietām. Sākot ar to, ka siltināšana vispār ir nepieciešama”. Viņš arī apliecināja iespēju, līdz 50% apmērā, saņemt Grantu, ievērojot Latvijas būvnormatīvus un labās prakses piemērus ēku atjaunošanā.

 

Energodienu laikā tās dalībniekiem bija lieliska iespēja uzklausīt veiksmīgi īstenota 120 dzīvokļu ēkas modernizācijas projekta pieredzi Daugavas ielā 2, Salaspilī, ar ko dalījās mājas vecākā Olga Brūvere. Savas uzstāšanās laikā O.Brūvere dalījās ar informāciju par pieredzi izskaidrošanās darbā: “Viena no problēmām ir tāda, ka nepieciešams lauzt savu domāšanu, jo dzīvot atjaunotā mājā var būt mazliet sarežģītāk. Vienalga visus šos (ēkas renovācijas) darbus būtu nepieciešams darīt – šodien, rīt vai parīt un ja šodien ir šāds (50%) atbalsts, tad to būtu nepieciešams obligāti izmantot”. Neviens cits, izņemot iedzīvotājus, kam ir īpašums šajā mājā, šo māju neatjaunos. Tika pieminēta, arī dzīvokļu īpašnieku atbildība par atteikšanos savu īpašumu atjaunot un uzturēt pienācīgā kārtībā.

 

Ar namu pārvaldnieka skatījumu attiecībā uz vispārēju daudzdzīvokļu mājas atjaunošanu dalījās Ingrīda Liepa. “Process ir ļoti darbietilpīgs un komplicēts. Lai to novestu no sākuma līdz galam ir vajadzīga liela uzņēmība un mājas iedzīvotāju atbalsts. Tikai tad, ja mājas iedzīvotāji (īpašnieki) vēlas savu māju sakārtot pilnībā, viņi iet šo (ēkas atjaunošanas) ceļu. Šobrīd ir atbalsts – piecdesmit procentu Eiropas Savienības atbalsts. Manā skatījumā tas ir ļoti liels atbalsts dzīvokļu īpašniekiem”. Sekoja stāstījums par apsaimniekoto māju atjaunošanas procesa virzību projektā Accelerate SUNShINE un savu pieredzi atjaunojot mājas iepriekšējo līdzfinansēšanas programmu ietvaros. Pašreiz vairākām daudzdzīvokļu mājām notiek Tehniskā projekta izstrāde. Atjaunošanas procesa rezultātā mājai iespējams iedot otru dzīvi, otru papildus mūžu 30 – 40 gadu garumā.

 

Ēku atjaunošanas pozitīvajā pieredzē dalījās arī Dzīvokļu kooperatīvā sabiedrība „Aivītes”, pārstāve Ingrīda Levko. Savas prezentācijas laikā I.Levko pastāstīja plašāk par kooperatīva, vairāk kā 20 gadu pieredzi daudzdzīvokļu māju apsaimniekošanā. Par ēkas fasādes siltināšanas darbu gaitu, kas tika iesākti rudenī un 2019.gada ziemā ēkas atjaunošanas darbi  pabeigti, uzstādot ventilējamās fasādes konstrukciju.

 

Teksts: Raitis Ignatjevs, energopārvaldnieks
Foto: Ģirts Donerblics

 


30.09.2019.

Četras Latvijas pašvaldības saņem jaunos ISO 50001: 2018 sertifikātus

 

Četras no Latvijas pašvaldībām (Bauskas, Saldus, Tukuma un Ķeguma) ir vienas no pirmajām Latvijā un arī Eiropā, kas saņēmušas jaunos ISO 50001: 2018 sertifikātus.

Ar projekta COMPETE4SECAP un SIA Ekodoma palīdzību, četras Latvijas pašvaldības pēdējā gada laikā ir ieviesušas un sertificējušas energopārvaldības sistēmu (EPS). EPS robežas katrā pašvaldībā satur trīs galvenās nozares: sabiedriskās ēkas, sabiedriskais apgaismojums un pašvaldības autoparks.

Lasīt vairāk: https://compete4secap.eu/news?c=search&uid=jbb4Xngb

Avots: www.compete4secap.eu


 


12.09.2019.

Piedalās Energosacensību motivācijas seminārā

Latvijas četru novadu 16 Energokomandas piedalījās 10.septembrī SIA “Ekodoma” Mārupes novadā rīkotajā Energosacensību motivācijas seminārā. Ķeguma, Bauskas, Saldus un Tukuma novadu energokomandas guva ieskatu līdzšinējos sacensību rezultātos un dalījās pieredzē, kā iedvesmot un motivēt kolēģus piedalīties sacensības mērķu sasniegšanā un iesaistīt viņus enerģijas taupīšanā.

Maijā un jūnijā notika sacensība, kas tika nodēvēta par energokomandu Pirmo izaicinājumu. Uzvarētājiem, Bauskas novada komandai «BNA», tika pasniegta balva. Visām komandām būs iespēja revanšēties jau septembrī, kad tiks izsludināts energokomandu «Otrais izaicinājums».

Sacensību mērķis ir komandai sasniegt vismaz 15% energoresursu ietaupījumu savā ēkā. Šīs aktivitātes notiek Eiropas Komisijas programmas HORIZON 2020 projekta „COMPETE4SECAP” ietvaros. Viens no projekta mērķiem bija arī Energopārvaldības sistēmas ieviešana. Jau iepriekš tika ziņots, ka Bauskas novada pašvaldība 2019.gada jūlijā saņēma ISO 50001:2018 sertifikātu, kas apliecina pašvaldībā ieviestās Energopārvaldības sistēmas atbilstību starptautiskā sertifikāta prasībām.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bauskas novada energokomandas risina ar enerģijas lietošanas paradumiem un energotaupīšanu saistītu sacensību uzdevumu

Motivācijas semināra dalībnieki, komandu pārstāvji, no kreisās: «BNA» - pārstāvji Z.Kārkliņa, I.Munda, A.Podnieks. SIA “Vides serviss” – A.Tomkalns un I.Straujā, energopārvaldnieks R.Ignatjevs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Energokomandai «BNA» balvu pasniedz M.Rošā, SIA “Ekodoma”

 

Teksts un foto:
R.Ignatjevs, e
nergopārvaldnieks


01.07.2019.

Bauskas novada pašvaldība sertificē  Energopārvaldības sistēmu un Latvijā pirmā iegūst ISO 50001:2018 sertifikātu

1.jūlijā Bauskas novada pašvaldībai tika piešķirts ISO 50001:2018 sertifikāts par starptautiski akreditētas energopārvaldības sistēmas (EPS) ieviešanu.

2016.gada 29.martā stājās spēkā Energoefektivitātes likums[1], ar kuru Latvijā tiek ieviesta Eiropas Parlamenta un Padomes 2012.gada 25.oktobra Direktīva 2012/27/ES par energoefektivitāti. Energopārvaldības sistēmas ieviešanas mērķis ir efektīva resursu izmantošana un pārraudzība, kas palīdz uzlabot darbības efektivitāti, ietaupīt resursus un realizējot zaļo 

domāšanu, sekmē ietekmes uz vidi mazināšanos.

Energoefektivitātes likumā noteikts arī, ka pašvaldības, kurām ir ieviests EPS, piesakoties dažādām atbalsta programmām un finansējumam, projektu vērtēšanas procesā var gūt papildu punktus. Energopārvaldības sistēma Bauskas novada pašvaldībā tika ieviesta[2] 2018.gada 15.novembrī, HORIZON 2020 projekta COMPETE4SECAP ietvaros SIA “Ekodoma” vadībā.

Energopārvaldības sistēmas izveide un sistemātiskas pieejas uzturēšana nodrošina energoefektīvu enerģijas lietošanu un patēriņu. Standarts nosaka prasības enerģijas patēriņam, ieskaitot mērījumus, dokumentāciju, atskaites, projektēšanu, iepirkumus, kas ietekmē iekārtu, sistēmu un procesu enerģijas patēriņa efektivitāti. Standarts regulē procesus, ko organizācija var izmērīt un ietekmēt.

Bauskas novada pašvaldībā Energopārvaldības sistēmā (turpmāk- EPS) iekļautas 63 pašvaldības ēkās, transporta nozare un ielu apgaismojums. Nākotnē sistēmas robežas plānots paplašināt, pievienojot citus enerģijas patēriņa objektus. EPS ieviešana ir ieguvums pašvaldībai - iespēja gūt skaidru priekšstatu par resursu patēriņu un izvērtēt dažādu pasākumu īstenošanas ietekmi uz energoefektivitātes paaugstināšanu. Tā rezultātā pašvaldība var samazināt izdevumus par energoresursiem, rodot iespēju ietaupīto finansējumu novirzīt citiem mērķiem.

Pieņemot lēmumu kļūt par partneri SIA “Ekodoma” projektā COMPETE4SECAP, pašvaldība ir apņēmās ieviest EPS un nepārtraukti uzlabot tās efektivitāti. SIA "BM Trada Latvija" vairākos posmos veica Bauskas novada pašvaldības EPS izvērtēšanas auditu un atzina, ka EPS atbilst ISO 50001:2018 standarta[3] prasībām.

 


[1] Energoefektivitātes likuma (stājies spēkā 29.03.2016) 5.panta otrā un trešā daļa, publicēts “Latvijas Vēstnesis”, 52 (5624), 15.03.2016

[2] Laikraksts Bauskas Novada Vēstis, 2018.gada 16.novembris, 5.lpp.

[3] LVS EN ISO 50001:2018 Energopārvaldības sistēmas. Prasības un lietošanas norādījumi (ISO 50001:2018)


23.04.2019.

 

Aprīļa sākumā notika kārtējā Bauskas novada pašvaldības Energopārvaldības sistēmas (EPS) darba grupas sanāksme. Sanāksmē tika noteiktas Darba grupas locekļu atbildības sfēras un apstiprināts Pārvaldības pārskats par periodu no sistēmas ieviešanas 2018.novembrī līdz 2019.gada aprīlim. Tika izskatīti jautājumi, kas ir saistīti ar apkopotajiem pašvaldības ēku energosnieguma 2018.gada rādītājiem un atsevišķās ēkās veicamiem pasākumiem energosnieguma rādītāju uzlabošanai.

 

Nolemts, ka sākot ar šā gada maiju, novada mājaslapā bauska.lv tiks izvietota Energopārvaldības informatīvā sadaļa. Tajā interesentiem būs pieejama informācija par EPS notikumiem, pieņemtajiem lēmumiem, kā arī par energokomandu sasniegumiem Energotaupīšanas sacensībās.

 

Kā viens no pārvaldības sistēmas mērķiem ir noteikts ESP sertifikācija. 17.aprīlī notika sertifikācijas pirmā posma audits. Pārbaudes laikā auditori pārliecinās, ka pašvaldībā ieviestā energopārvaldības sistēma tiek uzturēta atbilstoši ISO standarta, normatīvo aktu un organizācijas noteiktajām prasībām. Jāgūst pārliecība, ka līmenis, kādā ieviesta pārvaldības sistēma, pamato gatavību otrā posma auditam. Sertifikācijas otrā posma audits notiks nākošā mēneša beigās.

 

Ieviešot EPS, atbilstoši ISO EN LV 50001:2017, standarta pamatā ir nepārtrauktas uzlabošanas metode “plāno, dari, pārbaudi, rīkojies” (PDPR). Standarts paredz energopārvaldības iekļaušanu organizācijas ikdienas darbībā.

 

2016.gada 29.martā stājās spēkā Energoefektivitātes likums, kura mērķis ir energoresursu racionāla izmantošana un pārvaldība, lai sekmētu ilgtspējīgu tautsaimniecības attīstību un ierobežotu klimata pārmaiņas. Lai arī pašvaldībai likumdošana neuzliek par pienākumu ieviest energopārvaldības sistēmu, novada vadība ir apliecinājusi vēlmi izveidot, ieviest un uzturēt energopārvaldības sistēmu Bauskas novadā.

 

Attīstības un plānošanas nodaļas energopārvaldnieks,
R.Ignatjevs